Think tank Nobilis Media podejmuje już od dawna inicjatywy szkoleniowe mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństw państwa, nie tylko w zakresie obronności, czy klasycznego konfliktu wojennego, ale również analizujemy zagrożenia hybrydowe w innych obszarach . Dzisiaj bowiem zagrożenia hybrydowe mają różnorakie oblicza, włączając w to również tezę o celowych działaniach mających na celu osłabienie pozycji i reputacji polskiego przemysłu spożywczego, który jest dominującym składnikiem polskiego eksportu . Podważenie reputacji , osłabienie jego pozycji na rynku europejskim miałoby kolosalny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju, osłabiając jego rosnącą pozycję ekonomiczną.
2 kwietnia odbyła się w Szczecinie konferencja poświęcona właśnie tym zagrożeniom : Bezpieczeństwo Polskiego Rolnictwa - Wyzwania Hybrydowe dla Producentów Żywności. Szkolenie odbyło się w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sejmową Komisją Obrony Narodowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Szczecinie i Zachodniopomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego .
Udział w niej wzięło około siedemdziesięciu przedstawicieli różnych instytucji i firm z całej Polski. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował Michał Rzytki Dyrektor Departamentu Promocji i Jakości Żywności . Rynek spożywczy w Polsce to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Wartość eksportu polskiej żywności sięga już 30 miliardów euro. To sprawia, że nasz kraj stał się poważnym graczem na arenie międzynarodowej, ale wraz z tym pojawiły się też zagrożenia. Działania hybrydowe mają osłabić pozycję i reputację np. przemysłu spożywczego.
Jak podkreślali uczestnicy konferencji, przykładów takich działań jest wiele, a jednym z ostatnich ma być skandal z nielegalnym ubojem krów w zakładzie na Mazowszu, a także handlu ich mięsem. Odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe w rolnictwie, ma być m.in. koordynacja działań wszystkich instytucji i dokładna kontrola całego łańcucha produkcji.Do tego potrzebna jest sprawna inspekcja weterynaryjna. O finansowe wzmocnienie inspektoratów weterynarii zaapelował bardzo mocno Maciej Prost dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie
- My musimy się jako Polska i jako organizacje rolnicze i instytucje rządowe zjednoczyć się , ponieważ kapitał miał swoją narodowość – zaapelował Adam Kalinowski, dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. A do tego, jak podkreślano podczas spotkania, niezbędne będą intensywne działania promujące polską żywność i chroniące jej markę w świecie.