„Bezzałogowe systemy powietrzne. Systemy antydronowe i audyt bezpieczeństwa" z zastosowaniem poszerzonej rzeczywistości dla ochrony infrastruktury przemysłowej i obronnej" - to hasła międzynarodowej konferencji szkoleniowej w Hotelu Park w Szczecinie, która odbyła się 10 grudnia.
Konferencja organizowana była przez think tank Nobilis Media we współpracy i pod patronatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, gdzie stacjonują amerykańskie drony MQ-9 Reaper z 52. Grupy Ekspedycyjnej Amerykańskich Sił Powietrznych. Monitorują one bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej.
Prelegentami byli m.in. płk Clayton Sanders, dowódca tej Grupy i dowódca 12 Bazy BSP płk Łukasz Andrzejewski, którzy mówili o współpracy polsko – amerykańskiej w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Europie Środkowo – Wschodniej. Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele największych polskich spółek jak, Hertz Systems, czy Terra Hexen , które produkują systemu antydronowe nie tylko na rynek polski. O swoich doświadczeniach z wykorzystaniem BSP do inspekcji łopat farm wiatrowych mówili również przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej Energia Odnawialna.
Udział w konferencji szkoleniowej wzięło udział blisko 70 osób , przedstawicieli infrastruktury krytycznej, w tym prezesi zarządów, dyrektorzy i kierownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zakładów i firm z całej Polski , w tym Przedsiębiorstwa Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport Sp. z o.o. z Gdańska, Morskiego Portu Police, Europol Gazu S.A. z Warszawy, Zakładów Chemicznych Police , Elektrowni Dolna Odra , PGE Energetyka Odnawialna , Urzędu Morskiego w Szczecinie , Akademii Morskiej w Szczecinie , PKP S.A. z Warszawy , Polskiej Grupy Zbrojeniowej , czy Lockheed Martin.
Celem konferencji było nabycie wiedzy i umiejętności zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii antydronowych, a także racjonalnego funkcjonowania podczas tych sytuacji i likwidowania ich następstw.