O zagrożeniach i kryzysach - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:







O zagrożeniach i kryzysach
   
      O wykorzystaniu nowoczesnych technologii do zarządzania kryzysem, ochronie informacji oraz zagrożeniach wywiadowczych dla polskiego sektora energetycznego i chemicznego rozmawiano podczas kolejnej konferencji szkoleniowej Security Forum Szczecin , która odbyła się 27 marca .
 
      Udział w niej wzięli m.in. posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, przemysłu i służb państwowych.
– Kwestia kryzysu i zagrożenia, które generuje współczesny świat doprowadziły do tego, że bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i bezpieczeństwo zewnętrzne na tyle się zaczęły przenikać, że trudno określić ich granice – mówił Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– To co się w tej chwili dzieje w Europie, spowodowane jest przede wszystkim agresywną polityką Rosji. Teraz już nikt nie kwestionuje zagrożenia dla świata, jakie rodzi polityka tego kraju.
Przewodniczący jako przykład takiej polityki podał niedawne doniesienia płynące z Wielkiej Brytanii o próbie otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki.

– Jest to rzecz niewyobrażalna – ocenił Jach. – Pokazuje to, że Rosja gotowa jest zrobić wiele, by zdestabilizować sytuację. Atak z użyciem broni chemicznej wydawał się w obecnych czasach rzeczą absurdalną. Tymczasem to się faktycznie stało.

Zdaniem przewodniczącego, Rosja chcąc odzyskać pozycję mocarstwa światowego, testuje odporność i możliwości do jakich granic może się posunąć wobec krajów w centrum świata, jakim jest Europa.
Według niego sprawa aresztowania rosyjskiego agenta, który funkcjonował w ministerstwie energii, świadczy o tym, że metody wpływu na inne państwa przez Rosję są używane i trzeba mieć tego świadomość oraz z tym walczyć.

O ochronie informacji niejawnych i danych wrażliwych opowiadał Łukasz Adamiak, naczelnik ABW na Pomorzu Zachodnim.
– Wstępem do sytuacji kryzysowej jest utrata informacji niejawnych i danych wrażliwych, konkretniej zaś uzyskanie przez przeciwnika tych danych – tłumaczył Adamiak.
W polskim systemie prawnym istnieją pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych.

– Również od niedawna pojawiają się w instytucjach publicznych pełnomocnicy do spraw ochrony danych osobowych – twierdził Adamiak.

Zwracał uwagę, że ujawnienie informacji niejawnych może spowodować szkody dla naszego kraju i nie można tego zagrożenia bagatelizować.

– Analizując kwestie zagrożeń naturalnych, cywilizacyjnych czy militarnych moglibyśmy wygenerować ich przeogromną ilość – przyznawał Paweł Rodzoś, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– Dlatego w środowisku bezpieczeństwa podchodzimy bardzo pragmatycznie do kwestii zagrożeń i staramy się wyszukiwać te, z którymi możemy mieć realnie do czynienia.
Poruszany był też temat zagrożeń wywiadowczych dla polskiego sektora energetycznego i chemicznego.

– Bezpieczeństwo energetyczne jest naszym i każdego kraju interesem narodowym – wyjaśniał Marek Jasztal, z-ca komendanta wojewódzkiego policji w Szczecinie. Ale jak dodał, jest też „solą w oku innych krajów, które mają odmienny interes niż my”. Przykładem jest rosyjski lobbing na rzecz importu gazu z tego kraju, którym nasz wschodni sąsiad stara się eliminować z eksportu inne kraje.

Celem szczecińskiego szkolenia jest nabycie wiedzy prawnej i umiejętności zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym i działaniom hybrydowym, racjonalnego funkcjonowania podczas tych sytuacji, likwidowania ich następstw, a także przygotowanie do zarządzania w sytuacjach zagrożenia dla infrastruktury. Wśród ponad sześćdziesięciu uczestników szkolenia znaleźli się przedstawiciele GDDKiA Oddział w Szczecinie , Zarząd Portu Gdynia, Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze z Warszawy , Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ze Szczecina , Urząd Morski ze Szczecina , Porty Morskie Szczecin i Świnoujście , Europol Gaz S.A. , PGE Dolna Odra , Polskiej Żeglugi Morskiej.




Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Media





tel. kom.: 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl
___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego