O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:









O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie



     Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie . Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Partnerem strategicznym Security Forum Szczecin został GAZ- SYSTEM S.A. Po raz czwarty wręczony również nagrody think tanku Nobilis Media tzw. Nobilisy 2020 za działalność wzmacniającą rożne obszary bezpieczeństwa państwa .

     Zbigniew Gryglas, wiceminister resortu Aktywów Państwowych i jednocześnie pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając dyskusję podkreślił strategiczne znaczenie energetyki dla gospodarki kraju.

 
– Tak naprawdę przyjęty przez rząd program z perspektywą 2040 roku to już nie jest dywersyfikacja, ale budowa nowego systemu energetycznego – podkreślił minister odnosząc się do przyjętego przez Sejm ponad podziałami politycznymi dokumentu. – Ten system musimy budować odpowiedzialnie i gospodarnie. Możemy wyłączać bloki napędzane paliwami kopalnymi stopniowo, i tylko w sytuacji, kiedy będziemy dysponowali nowymi mocami. Nie ma zgody na passus Turowa.

Minister przyznał, że stopniowo będzie wzrastać znaczenie gazu, z którego będziemy uzyskiwać ciepło i energię. Z czasem proporcje będą zmieniać się na korzyść energii z morskich siłowni wiatrowych i innych źródeł odnawialnych. Do 2040 roku na Bałtyku ma powstać 1000 wiatraków. Dodajmy do tego siłownie lądowe, źródła fotowoltaiczne.

– A to wszystko przecież to obiekty i tzw. infrastruktura krytyczna, o strategicznym znaczeniu, która musi być bezpieczna m.in. od zagrożeń hybrydowych – podkreślił Gryglas.

Poseł Leszek dobrzyński z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, a jednocześnie szef podkomisji ds., budżetu, Finansów oraz Struktury SZ RP zauważył, że w rzeczywistości z działaniami hybrydowymi wobec Polski mieliśmy do czynienia od zawsze, tylko różne były sposoby ataków, i ich zaawansowanie technologiczne.

– Farmy wiatrowe na morzu, na ogromnym obszarze mogą stanowić łatwy cel ataków – przyznał poseł.

Konrad Bacewicz, naczelnik pomorskiej delegatury ABW podkreślił, że każdy obszar, obiekt, człowiek może być potencjalnym celem ataków. Szczególni wrażliwe są systemy łączności, energetyka właśnie, ale też transport, zaopatrzenie, cyberprzestrzeń itd.

Przywołał przekłady ataków hackerskich, m.in. na firmę paliwową w jednym ze stanów USA, w efekcie którego stacje na znacznym obszarze kraju przez tydzień pozbawione były paliwa. Inny atak dotyczył ujęcia wody pitnej i manipulowania składem dodatków do jej uzdatniania. Bardzo groźne są hybrydowe zagrożenia wprowadzające dezinformację, powielające fałszywe komunikaty np. w obszarze działań kontrwywiadowczych.

Pomorze Zachodnie staje się przemysłowo-energetycznym hubem RP. Rozbudowywany jest gazoport LNG, ruszyła budowa gazociągu Baltic-Pipe, za którego realizację w naszym obszarze odpowiada Gaz-System. W Policach powstaje fabryka polimerów – największa inwestycja chemiczna w kraju i jedna z największych w tej części Europy. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na skalę tych inwestycji, potencjalne korzyści jakie niosą dla regionów, portów w obszarze instalacji i serwisowania offshore.

– Liczymy na tzw. local content w energetyce morskiej, czyli docelowo udział co najmniej 40 proc. polskich firm w tym sektorze – podkreślił wiceminister Gryglas. – Port instalacyjny w Gdyni, serwisowe w Ustce i Darłowie są wskazane, ale widzę też szanse w obszarze offshore dla portów Szczecinie czy Świnoujściu.

– To fakt, że trudno będzie zabezpieczyć 1000 wiatraków na Bałtyku – przyznał minister. – Ale prawdą też jest, że te wiatraki na morzu, siłownie na lądzie, dziesiątki tysięcy źródeł fotowoltaicznych stanowi utrudnienie dla potencjalnych ataków hybrydowych właśnie poprzez swój rozproszenie, w przeciwieństwie do lokalizacji jednej elektrowni o potężnej mocy.










tel. kom.: 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl
___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego