Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:Morskie farmy wiatrowe w systemie bezpieczeństwa Polski

    20 grudnia odbyła się międzynarodowa konferencja i warsztaty Security Forum Szczecin poświęcone wpływowi morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności państwa oraz na system ochrony granicy państwowej na morzu. Podczas Konferencji spotkali się eksperci , przedstawiciele MON, Marynarki Wojennej i deweloperzy farm wiatrowych w celu wymiany i doprecyzowania informacji dotyczących wpięcia MFW w system obronny państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobom ich ochrony.
W Polityce energetycznej Polski do 2040 r. zapisano budowę co najmniej 11 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. W Security Forum Szczecin udział wzięli Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach i Artur Szałabawka wiceprzewodniczący Sejmowej Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej .

Wśród uczestników i panelistów znaleźli się m.in przedstawiciele biznesu związanego z MFW , a także przedstawiciele środowisk związanych z obronnością i bezpieczeństwem : Ryszard Demczuk wiceadmirał w st. spocz., b. Inspektor Marynarki Wojennej, komandor Krzysztof Rybak z Centrum Doktryn i Szkolenia SZ z Bydgoszczy , kmdr prof. Jacek Fabisiak AMW Kierownik Katedry Bezpieczeństwa na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, kmdr Tomasz Witkiewicz Szef Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego , kmdr Tomczak Dariusz Szef Oddziału Informacji Nautycznej Biura Hydrograficzne Marynarki Wojennej , kmdr ppor. Grzegorz Gąsior Kierownik Sekcji Optoelektroniki i Radiotechniki reprezentujący Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku , dr inż. Krzysztof Bronk - Kierownik Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych w Gdańsku , a także przedstawiciele inwestorów PGE Baltica , Orlen Baltic Power, hiszpańskiego Acciona , LM Wind Power . W Security Forum szczecin wzięli udział także przedstawiciele duńskiego i niemieckiego inwestora Mikkel Sivert Andersen z firmy Orsted i Thomas Hellmund RWE, którzy dzielili się doświadczeniami współpracy z ministerstwami obrony Niemiec i Danii.

Z konferencji i warsztatów sporządzony będzie raport dla Sejmowej Komisji ON i Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej dotyczący koniecznych działań w zakresie wykorzystania MFW do zwiększenia bezpieczeństwa Polski na Bałtyku . Raport zostanie przedstawiony w przyszłym roku. Zainteresowanie raportem wyraziło także Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
 

Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Mediamobile: +48 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl

___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Fast contact:

mobile +48 512 488 229
e-mail: biuro@nobilismedia.pl


The account number for orders:

Name of bank: BNP PARIBAS BANK OF POLAND
account nr:  79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Contact details:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin POLAND

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego