Konferencja Wojska Obrony Terytorialnej i Ochrona Obiektów Strategicznych - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:Konferencja Wojska Obrony Terytorialnej i Ochrona Obiektów Strategicznych
   
     Polski przemysł jest w stanie wyprodukować wszelkie wyposażenie niezbędne dla Wojsk Obrony Terytorialnej - stwierdził podczas Konferencji organizowanej w ramach Safety Forum Szczecin w Szczecinie przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach . Do 2019 r. MON wyda na wyposażenie WOT 3,5 mld zł.

     Jak zaznaczył poseł Jach, zwiększenie bezpieczeństwa państwa wiąże się ze zwiększeniem zamówień w polskich zakładach i przedsiębiorstwach, nie tylko państwowych. "Żołnierz wojsk obrony terytorialnej zostanie wyposażony w mundur, hełmy, broń strzelecką, lekki sprzęt do przewozu, samochody, indywidualne rakiety przeciwlotnicze oraz broń przeciwpancerną również indywidualną – wymienił.

     Według Jacha "wzmocnienie polskiego potencjału militarnego poprzez utworzenie WOT przebiega ze stosunkowo niewielkim nakładem finansowym". "Koszt wyposażenia żołnierza wojsk terytorialnych w porównaniu z żołnierzem wojsk operacyjnych może być nawet 10-krotnie niższy" - dodał.

     "3,5 mld zł jakie zostały przeznaczone do 2019 r. na Wojska Obrony Terytorialnej to wydatki na wyposażenie tych wojsk. Trzeba tym żołnierzom kupić broń osobistą, mundury, środki medyczne, samochody. Ta kwota to zaledwie 10 proc. budżetu MON, który w tym roku osiągnął wartość ponad 37 mld zł. To nie jest wydatek, który spowoduje załamanie funkcjonowania wojsk operacyjnych albo programu modernizacyjnego sił zbrojnych" - wyjaśnił Jach.

     Przewodniczący komisji sejmowej zapewnił, że przetargi na wyposażenie wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej odbywają się równolegle, czasami zamówienia prowadzone są razem. "Karabinki beryl trafią do wojsk operacyjnych i terytorialnych w tym samym czasie. Żołnierze wojsk terytorialnych muszą dostać sprzęt aby móc ćwiczyć i przemieszczać się. Priorytetem jest aby rozpoczęło się ich szkolenia, ale na pewno nie będzie to kosztem sił operacyjnych" - podkreślił poseł.

     Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

     Z początkiem roku WOT stały się nowym rodzajem sił zbrojnych. Pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej powstają w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim. Według szefa MON, chęć wstąpienia do nowej formacji wyraziło 17 tys. osób, w tym 6,5 tys. na wschodzie kraju. Z danych zebranych w Wojskowych Komendach Uzupełnień na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Podlasiu na początku kwietnia, po pierwszym miesiącu rekrutacji - wynika, że wnioski o przyjęcie do WOT złożyło ponad 1,6 tys. osób.

     MON zakłada, że w 2018 r. WOT będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 - 53 tys.
Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Media

tel. kom.: 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl

___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego