Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:







Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

    Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna - powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej , dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON . W drugim dniu konferencji uczestnicy zapoznali się z działalnością 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie , której jednym z zadań jest wspieranie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej.

Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej i wykorzystanie morskich farm wiatrowych do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski na Bałtyku” - to tytuł ogólnopolskiej konferencji, która w czwartek i piątek odbywała się w ramach platformy Security Forum w nadmorskim Darłowie. Konferencja , którą otworzył kmdr por. rez. Artur Bilski prezes zarządu Nobilis Media, połączona była z wystawą systemów zarządzania MFW i zarządzania kryzysoweho dla infrastruktury krytycznej przygotowaną przez, współpracującą z MON od wielu lat ,bydgoską firmę Teldat . W wydarzeniu udział wzięło ponad 60 ekspertów z rożnych branż, w tym wiceminister Ministerstwa Infrastruktury Grzegorz Witkowski , a także przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Biura Bezpieczeństwa PKN Orlen z Płocka , Baltic Power Orlen , PGE Baltica , RWE offshore , Orsted , a także przedstawiciele firm planujących współpracę przy projektach budowy MFW jak Projmors z Gdańska , Enamor , Pit Radwar , Petrobaltic czy Polski Rejstr Statków. W konferencji wzięli również udział oficerowie z Centrum Operacji Morskich , Biura Hydrograficznego MW , Centrum Doktryn i Szkolenia SZ RP w Bydgoszczy i Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisuje się de facto w szerzej rozumiany proces transformacji energetycznej, a wobec często nieprzewidywalnej i dynamicznie zmieniającej się w ostatnich miesiącach sytuacji geopolitycznej to również szansa dla naszej energetycznej niezależności” - powiedział Witkowski . Wiceminister infrastruktury zaznaczył, że trzeba „pamiętać o zapewnieniu niezakłóconego działania oraz właściwej ochrony morskich farm wiatrowych, będących jednym ze składników dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach sektora offshore.

Uczestnicy dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach dotyczących wykorzystania morskich farm wiatrowych w systemie obronnym państwa polskiego na Bałtyku, a także sposobów ich ochrony. Omawiano wpływ morskiej farmy wiatrowej na systemy obronności Polski i ochrony granicy. Przedmiotem dyskusji były też sposoby ochrony infrastruktury krytycznej i energetycznej, a także różne aspekty działalności Marynarki Wojennej RP na Morzu Bałtyckim i współpracy z siłami NATO w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej na Bałtyku . Uczestnicy wyrazili przekonanie o konieczności większej aktywności MON w zakresie przepływu informacji pomiędzy ministerstwem a inwestorami w zakresie zamierzeń MON odnośnie wykorzystania MFW w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Chodzi głownie o instalację urządzeń i systemów do obserwacji nawodnej , podwodnej i powietrznej , które poszerzałyby świadomość sytuacyjną Marynarki Wojennej na Bałtyku . Takie informacje potrzebne są inwestorom już teraz w przeciwnym wypadku - jak twierdzą eksperci - MON pozbawi się takiej możliwości, gdyż po powstaniu MFW może nie być możliwości technicznych do instalacji takich urządzeń , co byłoby ze szkodą dla bezpieczeństwa Polski na Bałtyku . Zatrzymanie procesu projektowania MFW jest obecnie niemożliwe, spowodowałoby to z kolei zamknięcie projektów i naruszyło bezpieczeństwo energetyczne kraju – wybrzmiała konkluzja uczestników konferencji i warsztatów.

Morska energetyka wiatrowa (MEW) jest jednym z filarów polityki energetycznej Polski. Polska strategia energetyczna zakłada, że do 2040 r. w naszym kraju łączna moc zainstalowana MFW wyniesie ok. 11 GW. Obecnie na polskich obszarach morskich realizowane są projekty o łącznej mocy ok. 8,4 GW, z czego 5,9 GW zostanie najprawdopodobniej zrealizowane do 2030 r. Trwają także procedury administracyjne, w wyniku których zostaną przyznane pozwolenia lokalizacyjne dla kolejnych 11 obszarów wyznaczonych w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich. Zgodnie z analizą PSEW, potencjał tych 11 obszarów wynosi ok. 7 GW. MFW są najlepszą dostępną wielkoskalową technologią odnawialnych źródeł energii (OZE). Analiza PSEW pokazuje, że całkowity potencjał MEW w Polsce wynosi 33 GW. Obecnie trwają prace nad aktualizacją polityki energetycznej Polski i jest bardzo prawdopodobne, że obecny cel dla MEW zostanie zwiększony





 





Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Media











mobile: +48 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl

___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Fast contact:

mobile +48 512 488 229
e-mail: biuro@nobilismedia.pl


The account number for orders:

Name of bank: BNP PARIBAS BANK OF POLAND
account nr:  79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Contact details:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin POLAND

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego