Elektrownia wiatrowa PKN Orlen na Bałtyku za 12 miliardów. - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne: Elektrownia wiatrowa PKN Orlen na Bałtyku za 12 miliardów.
   
      Bezpieczeństwo ekologiczne Polski, technologiczne trendy w obszarze odnawialnych źródeł energii, elektromobilności i ochronie środowiska naturalnego – to główne tematy kolejnej konferencji szkoleniowej z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się 3- 4 października w Szczecinie. Jej celem była analiza bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego kraju w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii. W dwudniowym szkoleniu wzięło udział ponad dwustu uczestników.

     Security Forum Szczecin to cykliczne spotkanie ekspertów, którzy zajmują się różnymi formami bezpieczeństwa państwa. Potencjał w Polsce do budowy elektrowni wiatrowych jest bardzo duży . Mamy stocznie, firmy produkujące kable, firmy wykonawcze itd. Polska jest jednym ze znaczących dostawców i wykonawców dla morskiej energetyki wiatrowej, ale niestety poza Polską. To musi się szybko zmienić ,a do tego potrzebna jest ustawa o OZE – podkreślali uczestnicy. Pierwsza morska elektrownia wiatrowa PKN Orlen ma powstać na zachód od Łeby. Jej koszt szacowany jest na 12 miliardów złotych. To olbrzymia szansa dla naszego przemysłu.

     Głównym gościem dwudniowej Konferencji była wiceminister Środowiska Małgorzata Golińska, która mówiła o osiągnięciach rządu i ministerstwa w obszarze bezpieczeństwa ekologicznego kraju. Działania w rozwoju OZE i sferze ochrony środowiska muszą być bardzo racjonalne. Nie odejdziemy bowiem od węgla w przeciągu 20-30 lat. Zbyt szybkie odejście od węgla byłoby bowiem założeniem sobie pętli na szyję - powiedziała wiceminister Golińska podczas konferencji Security Forum Szczecin. Jednocześnie wiceminister zapewniała walka ze smogiem będzie kontynuowana. Wiceminister podziękowała wszystkim leśnikom za ich wysiłek w utrzymaniu bezpieczeństwa ekologicznego Polski poprzez racjonalną gospodarkę w lasach.

     Wśród Konferencji Security Forum Szczecin znaleźli się też znaleźli się przedstawiciele największych firm energetycznych w kraju i regionie : PKN Orlen reprezentował Dyrektor Wykonawczy Jarosław Dybowski, a PGE Energetykę Odnawialną Piotr Górecki dyrektor Departamentu Eksploatacji Energetyki Wiatrowej . Potencjał i plany rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce i Pomorzu Zachodnim przedstawił Piotr Górecki dyrektor Departamentu Eksploatacji Energetyki Wiatrowej . Wchodząca w skład grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna to obecnie największy w Polsce producent „zielonej” energii. Należy do niej 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz farma fotowoltaiczna na Górze Żar. Rocznie spółka produkuje ponad 2 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej z OZE. PGE Energia Odnawialna jest liderem energetyki wiatrowej w Polsce. Posiada wiatraki o łącznej mocy zainstalowanej 549,98 MW, z których cześć znajduje się w województwie zachodniopomorskim.

     Przedstawicielem Enea Operator była z kolei Bogumiła Strzelecka dyrektor Departamentu Zarządzania Ruchem. Według Strzeleckiej w skali kraju i regionu lawinowo rośnie liczba przyłączy OZE do sieci ENEA , co w najbliższych latach będzie wymagało około 7 mld zł inwestycji w celu rozbudowy infrastruktur przesyłowej koncernu. Z kolei Janusz Gajowiecki prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej mówił o konieczności przyspieszenia prac legislacyjnych dających możliwości działania polskim firmom w budowie elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Wśród uczestników konferencji szkoleniowej znaleźli się m.in. wiceprezes ST3 Offshore Cezary Krasodomski , czy wiceprezes KGHM Metraco Grzegorz Słoka .
Pierwszego konferencji dużo mówiono na temat energetyki wiatrowej, zarówno morskiej, jak i lądowej. Poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa infrastruktury związanej z tą branżą. Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen, zaprezentował plany inwestycyjne koncernu dotyczące energetyki wiatrowej. PKN Orlen przygotowuje się do budowy pierwszej polskiej morskiej elektrowni wiatrowej . To duża szansa dla naszego przemysłu - dodał. – Już dzisiaj Polska jest jednym ze znaczących dostawców i wykonawców dla morskiej energetyki wiatrowej, ale niestety poza Polską. Potencjał w Polsce jest bardzo duży, nasze stocznie, firmy produkujące kable, firmy wykonawcze. My wszyscy dzisiaj jesteśmy bardzo mocno zaangażowani w morską energetykę wiatrową i przy budowie tych farm, PKN Orlen oczywiście zamierza skorzystać z tych naszych lokalnych, polskich zasobów - mówił Dybowski. Morska elektrownia wiatrowa PKN Orlen ma powstać na zachód od Łeby.

     Jej koszt szacowany jest na 12 miliardów złotych. Chcemy do energetyki wiatrowej przekonywać polityków i opinię publiczną, mówił Artur Bilski, organizator konferencji. - Nie unikniemy pewnych rozwiązań, jeśli chodzi o ekologię, odnawialne źródła energii, więc to jest jedna z cyklu trudnych konferencji, które mają też budować poparcie, nie tylko wśród parlamentarzystów, ale też opinii publicznej. Dlatego też konferencja była transmitowana przez media społecznościowe by dotarła do jak największej liczby osób. Podczas dwudniowej konferencji szkoleniowej think tank Nobilis Media po raz trzeci wręczył statuetki swojej dorocznej nagrody Nobilis. Nobilis po łacinie oznacza takiego, który postępuje dobrze, uczciwie, w sposób wspaniałomyślny, jest prawy, sprawiedliwy, bezinteresowny . Nagrodę Nobilis 2019 przyznano: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Oddział w Szczecinie (w kategorii – promotor bezpieczeństwa ekologicznego państwa), redakcji TVP3 Szczecin (w kategorii – promotor bezpieczeństwa i obronności) oraz firmie Wtórplast z Bielska Białej (za promowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych).
Z poważaniem

Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Mediatel. kom.: 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl
___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego