Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych Szczecin 4 - 5 października - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:








Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych Szczecin 4 - 5 października


Jak chronić infrastrukturę krytyczną ?

     Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które 4 i 5 października odbyło się w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 z Polski i zagranicy . Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW , wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, czy systemów dronowych i antydronowych. Wśród partnerów i sponsorów wydarzenia znalazł się Wielonarodowy Korpus Północny Wschód , Centrum Operacji Morskich , Polska Grupa Energetyczna ,Orlen Neptun , Enamor , Górnictwa i Energetyka Konwencjonalna S.A.

     Strategicznym założeniem Kongresu jest analiza nowych możliwości Marynarki Wojennej i Sił Zbrojnych RP we wspieraniu operatorów w ochronie morskiej infrastruktury krytycznej, w tym farm wiatrowych na Bałtyku. Ma on również określić skalę zagrożeń hybrydowych, terrorystycznych i militarnych w regionie Morza Bałtyckiego, a także rolę i działania NATO w systemie bezpieczeństwa morskiego. Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się m.in. z możliwościami wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych i podwodnych oraz sztucznej inteligencji w ochronie infrastruktury. Gości powitał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media – organizatora Kongresu, który stwierdził ,że Kongres jest podsumowaniem dotychczasowej działalności think tanku Nobilis Media w zakresie budowania świadomości bezpieczeństwa wokół IK .

     Na temat rozwoju morskiej infrastruktury portowej i oraz morskich farm wiatrowych mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. - Ogromnym sukcesem Pomorza Zachodniego jest to, że właśnie stąd rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych - podkreślił wiceminister. - Przypomnę, że była rywalizacja pomiędzy Trójmiastem a portem Szczecin-Świnoujście i moje przepowiednie okazały się jak najbardziej trafne: Świnoujście jest najlepszym miejscem do zbudowania terminalu offshore'owego. Ta budowa już się rozpoczęła. To jest pierwszy element, ale koncesje, które zostały dwa dni temu ostatecznie przyznane, a więc pięć koncesji dla Orlenu i pięć dla Polskiej Grupy Energetycznej, gwarantują, że energetyka wiatrowa będzie w polskich rękach, przede wszystkim w zakresie produkcji energii najbardziej stabilnej z tej niestabilnej, bo energetyka wiatrowa jest oczywiście bardzo ryzykowna, ale morska energetyka wiatrowa - zwłaszcza na Ławicy Słupskiej - daje bardzo dużą sprawność. Co istotne, dzisiaj Szczecin staje się również głównym centrum produkcji komponentów do morskiej energetyki wiatrowej. Myślę, że to jest ogromna szansa dla dla regionu przede wszystkim pod kątem nowych miejsc pracy.

     Plany inwestycyjne dotyczące strategicznej infrastruktury krytycznej i niezależności energetycznej przedstawił wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko. Prezes Zawartko poinformował jednocześnie o działania Gaz – Systemu w celu wzmocnienia ochrony IK i współpracy ze służbami państwowymi w tym zakresie , w tym MOSG i MW. Rolę Morskiego Oddziału Straży Granicznej w ochronie wspomnianej infrastruktury, w tym terminalu LNG czy gazociągu Baltic Pipe, przybliżył kontradmirał Andrzej Prokopski, komendant MOSG. Kontradmirał Prokopski odebrał jednocześnie nagrodę think tanku Nobilis Media dla Straży Granicznej jako instytucji roku w kategorii promowania bezpieczeństwa i obronności kraju.

     W panelu na temat energii z morza, która ma zapewnić bezpieczną przyszłość energetyczną Polsce, dyskutowali przedstawiciele biznesu (spółek Orlen Neptun i Vestas) oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie. Następne debaty dotyczyły ochrony i monitoringu infrastruktury na Bałtyku. W programie znalazło się ponadto przeprowadzenie gry decyzyjnej z udziałem przedstawicieli różnych instytucji państwa i Sil Zbrojnych. W kolejnym dniu Kongresu odbyła się dyskusja i warsztaty na temat roli Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w realizacji polityki bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i Europie Środkowej oraz ochronie infrastruktury krytycznej. Gości powitał dowódca Korpusu gen. Urgen von Sandrart . W panelu i dyskusji wzięli udział oficerowie Korpusu wraz z szefem sztabu gen. bryg. Bogdanem Rycerskim.




Kmdr por. rez. Artur Bilski
Prezes Zarządu think tanku Nobilis Media












mobile: +48 512 488 229 NIP: 851-310-21-12 e-mail: biuro@nobilismedia.pl |nobilismedia.pl

___________________________________________________________________________________________________________________________________

NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego