SHAPE ( Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił NATO w Europie )
W garnizonie znajduje się 16,5 tys. osób (żołnierze, pracownicy cywilni NATO , ich rodziny);. Około 7 tys. osób pracuje/ służy w kompleksie koszarowym. Na terenie SHAPE znajduje się 11 szkół zrzeszonych pod szyldem „SHAPE International School”. Największe z nich to amerykańska szkoła , belgijska, brytyjska, niemiecka. Na terenie znajdują się również mniejsze szkoły jak polska , grecka czy turecka i włoska. Na terenie garnizonu SHAPE ( Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił NATO w Europie ) służbę pełni aktualnie 91 żołnierzy polskich, a do Międzynarodowej Szkoły uczęszcza 93 dzieci polskich dzieci . Na terenie kampusu wojskowego znajduje się Biblioteka Międzynarodowa (SHAPE International Library), która gromadzi księgozbiory książkowe w 17 różnych językach. Dzieci polskiej kadry (ale również dzieci polskich pracowników cywilnych zatrudnionych w strukturach NATO, w instytucjach mieszczących się na terenie kampusu) uczęszczają do polskiej szkoły na zajęcia dodatkowe dzięki czemu mają kontakt z językiem polskim oraz wiedzą z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii.
W dniach 15-16 listopada przedstawiciele Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (SKON) przebywali z wizytą w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli oraz Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych (Supreme Headqurters Allied Powers Europe, SHAPE) w Mons. Współorganizatorem wizyty posłów w kwaterach NATO był think tank Nobilis Media Safety and Defence.
Na czele delegacji stał poseł Michał Jach, Przewodniczący SKON, któremu towarzyszyło sześcioro innych członków Komisji. Wśród posłów znajdował się Marek Jakubiak, Zastępca Przewodniczącego SKON oraz posłanka i posłowie: Anna Maria Siarkowska , Leszek Dobrzyński, Radosław Lubczyk, Artur Szałabawka i Paweł Szramka. Delegacji SKON towarzyszył poseł Sylwester Chruszcz, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz Artur Bilski, Prezes Zarządu Nobilis Media Safety and Defense, polskiego think-tanku specjalizującego się w tematyce bezpieczeństwa i obronności.
W Brukseli polscy posłowie spotkali się z ambasador Rose E. Gottemoeller, Zastępcą Sekretarza Generalnego NATO oraz uczestniczyli w serii briefingów poświęconych aktualnym wyzwaniom stojącym przed Sojuszem. W czasie spotkań omawiano m.in. kwestie relacji z Rosją, aspekty związane ze wzmocnioną wysuniętą obecnością NATO (enhanced Forward Presence, eFP) i najważniejsze zagrożenia bezpieczeństwa z punktu widzenia Sojuszu. Posłowie spotkali się także z kierownictwem kilku przedstawicielstw państw członkowskich NATO przy Kwaterze Głównej oraz ambasadorem Markiem Ziółkowskim, Stałym Przedstawicielem RP przy NATO i personelem Przedstawicielstwa.
W SHAPE polskich gości przywital gen. broni Hugues Delort-Laval, zastępcą szefa sztabu tej kwatery, który przedstawił najważniejsze aspekty w zakresie współpracy pomiędzy Dowództwem a siłami zbrojnymi państw członkowskich NATO. Pułkownik Wojciech Ozga, Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy przy SHAPE omówił rolę i zadania, jakie realizuje kierowane przez niego biuro oraz zaprezentował wkład SZ RP w realizowane aktualnie przez Sojusz misje i operacje. Posłowie wzięli również udział w dyskusji z Markiem Laity, doradcą Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) ds. komunikacji strategicznej.
Podczas wizyty pojawiła się informacja ze strony Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa o potrzebie wzmocnienia księgozbioru bibliotek o pozycje książkowe w języku polskim. Z inicjatywy posła Leszka Dobrzyńskiego i przy wsparciu think tanku Nobilis Media w biurach Prawa i Sprawiedliwości zebrano kilka tysięcy książek z czego , po starannej selekcji, 800 z nich zostało przygotowanych do transportu do bibliotek w Naczelnym Dowództwie Operacji w Mons . W akcji wziął również udział Instytut Pamięci Narodowej , który przekazał książki w języku angielskim o polskiej historii.