Safety Forum Szczecin - 09.06.2016 r. - Nobilis Media

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:


Safety Forum Szczecin 2016


     Jakie są zagrożenia dla Polski, co ją może zdestabilizować? Czy incydenty z udziałem rosyjskich samolotów na Bałtyku to preludium do konfliktu, czy tylko wojna psychologiczna? Czy województwo zachodniopomorskie jest bezpieczne i jaki wpływ ma na obronność kraju? O tym opowiadał m.in. gen. Roman Polko, b. dowódca GROM, który przyjechał do Szczecina na otwarcie inauguracyjnego Safety Forum Szczecin przebiegającego pod hasłem pod hasłem: „Bezpieczny Region. Bezpieczna Polska".

     Safety Forum Szczecin swoim patronatem objął minister Paweł Soloch szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także przewodniczący Sejmowej Komisji ON poseł Michał Jach. To jednodniowe wydarzenie w formule konferencji odbyło się w Szczecinie 9 czerwca, a jej tematem było Bezpieczeństwo w wymiarze regionalnym i ogólnokrajowym, a także możliwości udziału przemysłu zbrojeniowego w reindustrializacji regionu Pomorza Zachodniego. Odbyła się też prezentacja książki Elementarz Bezpieczeństwa Pomorza Zachodniego, wydanego przez think tank Nobilis Media.

     Szczecin ma swoją markę w środowiskach wojskowych Europy, jest rozpoznawalny przez wielu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem dzięki obecności Wielonarodowego Korpusu Północno – Wschodniego, który jest jedyną tego typu strukturą NATO (o charakterze operacyjnym) w krajach Europy Wschodniej i jedną z ważniejszych w skali całego Sojuszu – tłumaczy komandor Bilski prezes think tanku Nobilis Media.

     W inauguracyjnym Safety Forun Szczecin 2016 udział wzięli wspaniali goście. Byli m.in. Joanna Sztiller dyr. Biura Platform Morskich Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gen. Roman Polko b. dowódca GROM, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno Wschodniego gen. bryg. Krzysztof Król, gen. Marek Ojrzanowski b. Narodowy Przedstawiciel Łącznikowy w ACT Norfolk w USA, Insp. Piotr Ostrowski zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, dyr. ds. Zarządzania Kryzysowego Eugeniusz Pietrzak z Urzędu Wojewódzkiego.

     Szczególne podziękowania należą się profesorom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Krzysztofowi Okarmie i Tomaszowi Chady, którzy zaprezentowali możliwości współpracy uczelni z przemysłem zbrojeniowym. Swój wykład miała też dyr. Biura Platform Morskich Polskiej Grupy Zbrojeniowej Joanna Sztiller, która mówiła o strategii PGZ i pracami nad nowymi technologiami. Nie wykluczyła możliwości współpracy z ZUT pod warunkiem ciekawej oferty szczecińskiej uczelni. W Safety Forum Szczecin wzięli też udział pracownicy naukowi Collegium Balticum i Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawiciele biznesu i duchowieństwa, a także oczywiście studenci kierunków bezpieczeństwa.

     Generał Polko w swoim wystąpieniu wskazał na trzy najważniejsze zagrożenia Polski: terroryzm, inne państwa i migracje ludności. - Strategia DAESH opiera się na walce pociskiem, piórem i Internetem - mówi generał Roman Polko. - Obiecuje raj już na ziemi. Uderzenie terrorystów na obiekt chroniony może być pozorne, a rzeczywiste cele, gdzie indziej. Jeśli ktoś myśli, że ustawa antyterrorystyczna jest zbędna to myśli bardzo krótkowzrocznie. Generał ostrzegał także przed zagrożeniem ze wschodu. Od 2008 roku Rosja rośnie w siłę i łamie traktaty. Jeżeli dojdzie do wojny to nie będzie ona prowadzona karabinem, ale kamerą i pieniędzmi.

     - Rosji wystarczy, że umocni w Polsce swoje wpływy i będzie dyktować warunki - tłumaczy generał Polko. Generał Roman Polko podkreślił, że szpica wymaga jeszcze sporych nakładów pracy. W tej chwili nie jest zdolna do działania. Szpica NATO ma osiągnąć pełną gotowość w przyszłym roku. Założeniem takiej formuły jest szybkie reagowanie na zagrożenia. Od chwili alarmu 5 tysięcy żołnierzy szpicy będzie miało 48 godzin na podjęcie działań.

     Podczas spotkania głos zabrali specjaliści w dziedzinie obronności jak choćby zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno Wschodniego gen. Krzysztof Król.
- Szczeciński Korpus jest unikalny w skali całego NATO. Nie ma drugiego, który ma zdefiniowany obszar odpowiedzialności, jak my. To kraje skandynawskie i Polska, a wkrótce obejmiemy także Węgry i Słowację. Naszym zadaniem jest m.in. monitorowanie stanu bezpieczeństwa w tym regionie 24 godziny na dobę.

     Nie wszyscy wiedzą, że Korpus skupia nie tylko kraje sojuszu NATO, bo są u nas np. Szwedzi. Ale jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie dołączą do nas Norwegia i Grecja i wtedy Korpus będzie skupiał 25 państw. Król opowiadał też o rozbudowie tzw. sił odpowiedzi gotowych do bardzo szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych. Jeszcze w 2014 r. było to 13 tysięcy żołnierzy, a teraz jest już 40 tysięcy. - Rosja wypróbowuje w Syrii różne rodzaje broni, a prowokacje nad Bałtykiem są faktem - mówił generał Król.

     Na konferencji pojawił się również przedstawiciel szczecińskiej Gwardii Narodowej, grupy paramilitarnej złożonej ochotników, którzy chcą nauczyć się bronić przed ewentualnymi zagrożeniami. Wojciech Woźniak przeszedł kurs na instruktora obrony cywilnej. - Zostałem wysłany przez pana wojewodę na ten kurs. Zapewne sam nie wiedział, że to będzie tak wyglądało – mówił Woźniak. - Nic nie wyniosłem ze szkolenia poza papierem, że sam mogę uczyć innych. Niczego się nie nauczyłem. Program zrealizowany w trzy dni, na koniec test i 100 procent zdawalności. To jest porażka, zwłaszcza dla kogoś, kto naprawdę chce się czegoś nauczyć. - Powinniśmy skończyć z fikcją i robieniem czegoś na pokaz – skomentował sprawę gen. Polko. - Albo robimy porządne szkolenia albo nie róbmy ich wcale. Nie potrzebny nam teatr.

     Zdaniem organizatorów region zachodniopomorski jest wyjątkowy pod względem obronności dla bezpieczeństwa kraju. Dlatego Szczecin, z racji swojego położenia, historii, ale i silnej obecności natowskich i narodowych struktur bezpieczeństwa jest naturalnym miejscem na centrum dyskusji i dialogu o bezpieczeństwie w wymiarze regionalnym i międzynarodowym – uważa komandor rez. Artur Bilski. W przyszłości będziemy dalej organizować takie konferencje w ramach Safety Forum Szczecin.
***

     Szczecin ma swoją markę w środowiskach wojskowych Europy, jest rozpoznawalny przez wielu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem dzięki obecności Wielonarodowego Korpusu Północno – Wschodniego, który jest jedyną tego typu strukturą NATO (o charakterze operacyjnym) w krajach Europy Wschodniej i jedną z ważniejszych w skali całego Sojuszu.

     Warto również pamiętać, że Siły Zbrojne RP w regionie to też solidny pracodawca. Obecnie w ramach, 12 DZ znajduje się około 31 jednostek i instytucji wojskowych, które dają pracę 3300 żołnierzom i 1600 pracownikom cywilnym. Obecność wojska w regionie Pomorza Zachodniego jest jeszcze większa. W Zachodniopomorskiem znajduje się, bowiem 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, czy też w końcu najnowsza jednostka w skali kraju, czyli 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

     Nasz region stanowi, więc olbrzymi rezerwuar bezpieczeństwa nie tylko dla regionu Pomorza Zachodniego, kraju, ale i Europy Środkowej i Morza Bałtyckiego. Dlatego Szczecin jest naturalnym centrum dyskusji o problemach bezpieczeństwa. Stąd tytuł przewodni forum Bezpieczny Region. Bezpieczna Polska.


___________________________________________________________________________________________________________________________________


NASZYMI PARTNERAMI SĄ:                                                                


Szybki kontakt:

tel. 512 488 229

e-mail: biuro@nobilismedia.pl


Numer konta do zamówień:

Nazwa banku: BNP PARIBAS BANK POLSKA
79 1600 1260 0004 0907 3757 5001


Dane kontaktowe:
Nobilis Media sp. z o.o.

ul. Kopańskiego 19/21. 71-050 Szczecin

NIP: 8513102112

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego